گزارش كارآموزی : اداره كل امور فنی و تجهیزات شركت فرودگاههای كشور

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید

 گزارش كارآموزی : اداره كل امور فنی و تجهیزات شركت فرودگاههای كشور دارای 48 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد گزارش كارآموزی : اداره كل امور فنی و تجهیزات شركت فرودگاههای كشور  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

این پروژه توسط مرکز مرکز پروژه های دانشجویی ارائه میگردد

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي گزارش كارآموزی : اداره كل امور فنی و تجهیزات شركت فرودگاههای كشور،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن گزارش كارآموزی : اداره كل امور فنی و تجهیزات شركت فرودگاههای كشور :

باسمه تعالی

سپاسگذاری

با نهایت سپاس از خداوند متعال كه مرا در تمام مراحل زندگی و به خصوص در این مرحله از زندگی كه مرا یاری كرده تا بتوانم دوران تحصیلی خود را در مقطع كاردانی به پایان برسانم ، جادارد كه از استادان خود در این دانشكده و به خصوص استاد راهنمای كارآموزی اینجانب جناب آقای دكتر برهانی كه لازم می دانم از ایشان تقدیر و تشكر به عمل آورم . همچنین از سرپرست و مسئول اداره ماشین آلات اداره فنی تجهیزات شركت فرودگاههای كشور نیز كه كال همكاری را با اینجانب در زمینه پذیرش و آموزش دوره كارآموزی اینجانب داشته اند تشكر و قدردانی نمایم .

در پایان از تمامی استادان و راهنمایان و دوستان خود كه مرا در این مقطع از زمان یاری نموده اند . تا به حول و قوه الهی این دوران را با موفقیت به پایان برسانم كمال سپاس و شكر گذاری را به درگاه خداوند منان دارم .

آشنایی به مكان كارآموزی

اداره فنی و تجهیزات شركت فرودگاههای كشور

این اداره از ادارات شركت فرودگاههای كشور و تحت نظارت سازمان هواپیمایی كشوری وابسته به وازت راه و ترابری می باشد ، شركت فرودگاههای كشور شامل ادارات دیگری از جمله اداره تشریفات ، اداره تداركات و سایر ادارات مربوطه می شود .

اداره فنی و تجهیزات فرودگاههای كشور در ضلع شمالی فرودگاه مهر آباد قرار گرفته است و دارای یك محوطه جداگانه از فرودگاه می باشد .

این اداره شامل اداره جات فنی منطقه می باشد ، از جمله اداره ماشین آلات – اداره برق و قدرت ، اداره خرید ، اداره تاسیسات می باشد .

محدوده خدمات این اداره در بخش روشنایی و برق باندهای فرودگاههای كشور می باشد كه توسط اداره برق كه دارای ترانس ها و ژنراتورهای بسیار بزرگ می باشد و تكنسین ها و مهندسین مربوط در آن مشغول به كار می باشند .

در اداره ماشین آلات تعمیر و سرویس و نگهداری ماشیم ها و اتومبیل ها و تمامی قطعات مكانیكی مورد استفاده در فرودگاهها و اتومبیل های تحت اختیار شركت فرودگاهها ، سازمان هواپیمایی كشوری پلیس فرودگاه و كامیونت های حمل و لیفتراك و ماشینهای مخصوص خط كشی باندها در این مكان صورت می گیرد .

این اداره شامل قسمت های مختلفی می باشد از جمله كارگاه اتومبیل های بنزینی – كارگاه دیزل – كارگاه برق خودرو – كارگاه صافكاری – كارگاه نقاشی – كارگاه پنچر گیری و كارگاه تعویض روغن و كارگاه تراشكاری می باشد .

این محوطه در یك سوله در حدود 1500 متر در اختیار دارد كه دفاتر مسئولان نیز در همین قسمت می باشد . مسئول اداره ماشین آلات آقای مصطفوی است كه مسئول كار آموزی اینجانب نیز بوده است . در قسمت دیگر از اداره ماشین آلات انبار وجود دارد كه قطعات مورد نیاز كارگاههای موجود در اداره را تامین می كند .

هر یك از كارگاههای نامبرده شده در قسمت قبل دارای چند تكنسین و كارگر فنی و یك مسئول بوده اند ، كه اینجانب در كارگاه اتومبیل های بنزینی بنابر صلاحدید سرپرست كاآموزی مشغول بوده ام .

در این كارگاه اتومبیل های سواری از جمله پیكان ، پژو – رنو- پاترول – وانت مزدا –و دیگر اتومبیل های دولتی مربوط برای تعمیر و عیب یابی و سرویس مراجعه می كردند و رسیدگی می شدند .

مهمترین كارهای صورت گرفته كه توسط اینجانب در كنار تكنسین های این بخش كه بر روی این اتومبیل ها صورت می گرفته بدین صور بود :

تنظیم موتور – تنظیم دلكو – تنظیم كاربراتور – تشخیص عیوب – تعویض لنت های جلو و عقب – تعویض قطعات معیوب – تنظیم و رگلاژ ترمز و كلاچ- تعویض قطعات رادیاتور از جمله عیب آب – ترموستات و اتصالات .

بازدید سطح روغن ترمز و كلاچ – بازدید باتری – و در نهایت تائید عیوب برای انجام تعمیرات در خارج از اداره این كارگاه دارای 5 نفر كارگر فنی می باشد كه همگی در استخدام اداره می باشند و ساعات كاری از 7 صبح تا 5/3 عصر می باشد .

مقدمه

بعد از گذراندن دوره كارآموزی برای پروژه كارآموزی آنچه را كه اینحانب لازم می دانستم تا به رشته تحریر در آورم كه مورد توجه و تائید استاد كارآموزی اینجانب قرار بگیرد .

تعمیر و نگهداری

سرویس و مراقبت منظم از موتور اتومبیل علاوه بر آن كه عمر موتور را افزایش می دهد از هزینه اضافی و كاهش قیمت اتومبیل نیز به طور محسوسی جلوگیری می نماید

آب بندی موتور : راه اندازی و استفاده ملایم از اتومبیل نو یا یك موتور تازه تعمیر را آب بندی موتور می گویند . و تا 800 كیلومتر اول بایستی كم و متناسب با دنده مورد لزوم و با احتیاط رانندگی نمود و نباید به موتور فشار آورد تا قطعات جدید و متحرك به تدریج سائیده و جا افتاده و اصطلاحاً «آب بندی » می گردد . در هر موتور نو سطوح كاری یا تماس قطعات با یكدیگر دارای لقی یا خلاصی فوق العاده كم بوده و باید آب بندی شوند تا از گریپاژ كردن احتمالی آنها جلوگیری شود . هنگامی كه یك موتور نو یا تازه تعمیر روشن می گردد ذرات بسیار ریز فلز از سطوح متحرك و كاری تراشیده شده و توسط روغن جمع آوری می گردد . برای خارج كردن این ذرات از موتور اغلب توصیه می شود كه روغن موتور پس از طی 800 كیلومتر اول و پس از آن هر 5000 كیلومتر تعویض گردد .(برای اتومبیل پیكان 2000 كیلومتر توصیه می شود ) . همیشه روغن را هنگامی كه موتورداغ است تعویض نمایید ، زیرا روغن گرم راحت تخلیه شده و تمامی ذرات خارجی موجود در ان تخلیه می شوند . در طول مدت آب بندی موتور ، سرعت اتومبیل بایستی پایین نگه داشته شود و از سرعت زیاد و شتاب گیری ناگهانی خودداری نمود . دستورات لازمه در این مورد در كتابچه راهنمای اتومبیل درج شده است .

از فشار زیاد به موتور یا حركت رد سربالایی ها دنده سبك ، یا گازدادن بیش از حد و بالا رفتن دور موتور در نده سنگین خود داری نموده و در عوض هر قدر به 800 كیلومتر اول نزدیك می شوید ، تدریجاً فشار به موتور را افزایش دهید و از موتور كار بیشتر بكشید .

تعویض روغن : روغن باید مطابق با دستور العمل كارخانه سازنده اتومبیل بوده و در فواصل معین تعویض گردد . استفاده از پیچ تخلیه روغن كه دارای خاصیت آهن ربا باشد در كارتر جعبه دنده و دیفرانسیل مفید تر است زیرا ذرات آهن را جذب نموده و مانع از گردش مجدد آن در داخل موتور خواهد شد . امروزه معمولاً پیچهای تخلیه روغن دارای خاصیت آهن ربایی می باشد . تعویض روغن در موعد مقرر و طی مسافت مورد نظر به تنهایی كافی بنوده بلكه با یو توجه داشت اتومبیلی كه ماسفت های كوتاه طی می نماید و موتور آن به طور كوتاه مدت روشن می ماند فرصت كافی نخواهد داشت تا روغن را گرم نماید و چون در موقع استارت زدن موتور هنوزسر است عمل تقطیر صورت گرفته و قطرات آب در داخل آن ایجاد می گردد و از طرفی چون روغن به اندازه كافی گرم نمی شود تا این قطرات آب را به بخار تبدیل نماید ، لذا معمولاً در روغن باقی مانده و باعث رقیق شدن آن می گردند ، با رقیق شدن روغن، اثرات روغنكاری آن كاهش یافته و موجب رسوب لجن در محفظه روغن خواهد شد.

استارت زدن در هوای سرد : تا آنجا كه ممكن است از ساسات برتای زمان كوتاه استفاده می كند . در هوای سرد وقتیكه موتورسرد است ابتدا دكمه ساسات را بكشید تا هوای كمتر و در عوض بنزین بیشتری وارد پیاله كاربراتور شود و سپس استارت بزنید ، پس از روشن شدن نیز در اولین فرصت دكه ساسات را به حالت اولیه برگردانید زیرا وارد شدن بنزین اضافی به اطاق احتراق موتور موجب شسته شدن لایه های روغن بین پیستون و سیلندر و پایین سوپاپ و گاید سوپاپ شده و اینكار باعث سائیده شدن فلز به فلز و فرسایش سریع قطعات می گردد .

باز كردن درب سوپاپ :

1- در صورت لزوم وایرشمعها را باز كرده و توسط برچسب آنها را شماره گذاری كنید ، برای دسترسی بهتر ، هر گونه لوله از جمله هواكش و فیلتر هوا را باز كرده و سپس پیچهای درب سوپاپ به سر سیلندر را باز نمائید .

2- درب سوپاپ را كه خیلی سبك است با دست از دو انتها نگه داشته و ان را به طور عمودی از سر سیلندر بالا بكشید برای این كار به زور متوسل نشوید ، همیشه قبل از باز كردن دقت نمائید كه یك عدد واشر یدكی و از همان نوع موجود باشد .

فیلر گیری سوپاپ :

وقتیكه موتور گرم می شود قطعات آن از جمله میل تایپیت گرم شده و منبسط می گردد . لذا بایستی یك فاصله ازاد بین میل سوپاپ و استكانی تایپیت موجود داشته باشد تا یقین حاصل گردد سوپاپها بسته می شوند . این فاصله آزاد را « فیلر سوپاپ » نیز گویند . از ان جائیكه تنظیم این فاصله بر روی میل سوپاپ عملی نمی باشد این تنظیم یا فیلرگیری رد اسبك و یا انگشتی انجام می شود . اكثر كارخانه های سازنده ، تعداد فیلر گیری سوپاپ را برای موتور سرد و برخی برای هر دو حالت سرد و گرم در كتابچه درج می نمایند . در بعضی از اتومبیل ها این اعداد برای سوپاپ دود و هوا متفاوت می باشد . در صورت تردید و اینه كدام عدد برای سوپاپ دود و كدام برای هوا می باشد می توانید فیلر بزرگتر برای سوپاپ دود در نظرمی گیرند .

برای فیلر گیری از اسبابی به نام فیلر گیج (Feele Gauge) استفاده می گردد و تیغه مورد نظر را فیلر را در زیر انگشتی قرار داده و تنظیم می نمایند . قبل از تنظیم دقت نمائید كه سوپاپ كاملاً بسته باشد .

یك قانون برای موتورهای چهار سیلندر وجود دارد كه برای فیلر گیری سیلندرهای متقارن را پیدا كرده و یكی از قیچی كرده و دیگری را فیلر گیری می كنیم مثلاً در یك موتور چهار سیلندر هرگاه سوپاپهای چهار و در حالت قیچی باشد سوپاپهای سیلندر یك در حالت كاملاً بسته قرار دارند پس می توان آن ها را فیلر گیری كرده و بهمیت ترتیسب سوپاپهای سیلندر یك را قیچی و سوپاپهای سیلندر چهار را فیلر گیری می كنیم . در مورد سیلندر 2و 3 نیز به همین عمل تكرار می كنیم .

توسط آچار رینگ ، مهره قفلی پشت اسبك را شل نموده و پیچ تنظیم را بوسیله پیچ گوشتی را تنظیم نمائید تا فاصله صحیح بدست اید فاصله را با فیلر آزمایش نمائید و ارگ كاملاً درست بود پیچ گوشتی را بدون حركت نگه داشته و توسط آچار مهره را قفل نمائید. سر انجام لقی را بررسی كنید كه درست باشد . توجه : تیغه فیلر بایستی به سفتی از فاصله عبور نماید .

باز كردن انگشتی و متعلقات آن :

1- مثل روش باز كردن سر سیلندر ، از وسط شروع به باز كردن پیچهای نگه دارنده نموده و یك در میان و هر بار حدود نیم دور پیچها را باز كرده و یه همین روش تمام پیچها را ابز نمائید ، اینكار از تاب برداشت سوپاپها جلوگیری می نماید .

2- حال می توانید میل انگشتی را باز نمائید آن را در جای خشك و تمیز قرار دهید توصیه می گردد قطعات موتور به ترتیبی كه باز می شوند چیده شوند تار موقع بستن با مشكل مواجه نگردد .

3- با برداشت میل انگشتی می توان میل تایپیت ها را بیرون كشید و قبل از بیرون كشیدن تكان دهید تا متعلقات آن خارج نشوند بوسیله تكه ای كاغذآنها را شماره گذاری نموده و به همان ترتیب حفظ كنید .

سر سیلندر

باز كردن سرسیلندر

1- آب رادیاتور یا ضد یخ را تخلیه نموده و یا حداقل تا زیر سر سیلندر تخلیه نمائید آب رادیاتور را اگر محتوی ضد یخ می باشد در ظرفی تمیز تا مجدداً استفاده گردد . تمام لوله های لاستیكی رادیاتور را باز نموده و بازرسی نمائید كه فرسوده و یا صدمه ندیده باشد شمع ها را نیز باز كنید .

2- لوله ها و سیم های متصل به كاربراتور را باز نموده و لوله اگزوزرا از منیفولد دود جدا سازید هر گونه اتصالات از جمله كابل اتصال بدنه و باتری و سیم درجه آب موتوررا باز كنید .

3- مهره های پیچ سر سیلندر را نیم دور و به ترتیبی كه ذكر شده باز كنید . پس از باز شدن پیچهای سر سیلندر موتور را با دست به آرامی بچرخانید تا سر سیلندر بالا آمده و جدا شود واشر سر سیلندر و بدنه موتور را به وسیله چكش چوبی خرد نموده و با میله ای نرم بتراشید .

كربن گیری سر سیلندر :

وجود ذرات و یا رسوبات كربن در اتاق احتراق و یا روی سوپاپها و نشیمن آنها راندمان موتور را كاهش می دهد . تمیز كردن این ذرات یا رسوب را كربن گیری یا آب بندی گویند . كربن گیری معمولاً فقط در زمانی انجام می شود كه سر سیلندر به خاطر اشكال سوپاپ برداشته می شود و اشكال سوپاپ نیز با زمایش كمپرس تشخیص داده می شود .

1- استفاده ملایم از برس سیمی ، می تواند رسوبات كربن باستثناء رسوب سفت را را پاك كند . دقت نمائید كه به سطح سر سیلندر خط و یا خراش وارد نشود . رسوب سفت را نیز می توان توسط كاردك یا تكه از چوب سفت جدا نمود در صورتیكه جنس سر سیلندر آلیاژ آلومینیوم باشد دقت بیشتری لازم است .

2- با استفاده از دریل برقی و برس مربوطه می توان تمیز كردن كانالهای دود و هوا را تسریع بخشید . مواظب باشید به سر سیلندر آسیب وارد نشود در خاتمه آب بندی تمام سطوح را با نفت سفید یا گازوئیل شستشو دهید .

پیاده كردن سوپاپ ها :

برای بیرون كشیدن سوپاپها ، سر سیلندر را به یك میز كار تمیز و یا نیكمت كه سطح كافی داشته باشد انتقال دهید .

در زیر ترتیب پیاده كردن سوپاپ تشریح می گردد .

1- منیفولدهای اگزوز و هوا را باز كرده و در جای مناسب قرار دهید قبل از شروع كار سر سیلندر را با نفت سفید یا گازوئیل تمیز نماید . اگر سر سیلندر از میز كار به زمین بیفتد به سادگی صدمه خواهد دید ، لذا در جابجا كردن آن دقت كامل به عمل آید .

2- گیره سوپاپ كش را درست روی پولك فنر سوپاپ سوار كنید به طوریكه طرف دیگر ان درست در وسط سر سوپاپ قرار گیرد . به هنگام جمع كردن فنر دقت نمائید كه گیره حركت جانبی نداشته باشد .

3- وقتیكه فنر كاملاً جمع شد دو تكه خار نگهدارنده پولك را بیرون بكشید و چون خیلی كوچك هستند در جایی مطمئن نگه دارید زیرا احتمال دارد گم بشوند .

4- وقتیكه گیره سوپاپ آزاد شود فنر باز می شود . پولك روی آن آزاد بوده و احتمال دارد بهمراه گیره بیرون آمده و به سادگی گم با دیده نشود از نظر احتیاط آن ره به همراه خار نگهداری كنید .

5- فنر را بیرون آورده و از نظر معیوب بودن بازدید نمائید اگر سالم است ان را كنار گذاشته و دقت نمائید كه قطعات هر یك از سوپاپ ها طوری چیده شوند كه مجدداً هر قطعه روی سوپاپ قبلی خودش نصب شود .

6- در بعضی موارد گاید سوپاپ به صورت یك كاسه نمد مدور بوده كه می توان آن را تعویض نمود زیرا در سری واشر بندی كامل ، كاسه نمد مزبور نیز موجود است . قبل از كنار گذاشتن كاسه نمد دقت كنید كه چگونه و از كدام طرف نصب می گردد .

7- قبل از بیرون كشیدن سوپاپ قسمتی از ساق سوپاپ را كه بیرون زده بوسیله پارچه ای تمیز پاك نمائید وقتی كه سوپاپها بیرون كشیده شدند هر یك را از یك تكه كاغذ مقوای نازك عبور داده و شماره گذاری كنید تا در موقع سوار كردن هر یك در جای قبلی خود قرار گیرد .

سرویس و نصب سر سیلندر

آب بندی سوپاپ

1- سر سیلندر را طوری روی میزكار یا نیمكت قرار دهید كه ساق یا دم سوپاپ با میز در تماس نباشد و برای این كار می توانید آن را روی دو تكه چوب قرار دهید . پشت سوپاپ به كمك یك سوپاپ استفاده شده و بدون روكش ، قابل سائیدن و آب بندی می باشد . اگر سیت ها ترك خورده یا سوخته باشند احتیاج به كارگاه تراشكاری دارند یا باید تعویض شوند .

2- ابزار آب بندی سوپاپ عبارتند از تكه چوب دارای بالشتگ لاستیكی در یك طرف یا هر دو طرف بالشتك به سطح سوپاپ چسبیده و مثل باركش و نیروی مكش عمل می كند ، لذا توسط آن می توان سوپاپ را از جای خود بلند نموده یا اینكه بچرخانید .

3- همیشه خمیر روغن سمباده را كم و محتاطانه و فقط در شین سوپاپ و جائیكه در تماس می باشد بكار بگیرید .

4- وقتیكه سوپاپ در نشیمنگاه خود و مطابق شكل قرار گیرد و هر دو جهت چرخانده شود ، هر گونه ناصافی یا برجستگی در هر دوسطح توسط روغن سمباده از بین خواهد رفت . چرخاندن مداوم و در یك جهت ، ایجاد ناصافی یا خط خوردگی خواهد كرد لذا ضمن آب بندی هر چند وقت یك بار سوپاپ را بالا كشیده و 90 درجه روی محور خود بگگردانید و دوباره عمل آب بندی انجام دهید تا اینكه هر دو سطح تمیز و بدون لكه و عیب باشد . سپس نشسته و تمز كنید در خاتمه سیت سوپاپ را بوسیله روغن موتور و خیلی نازك روغنكاری كنید .

سوار كردن سر سیلندر :

1- یك عدد واشر سر سیلندر نو و از نوع و اندازه صحیح تهیه نموده و آن را با واشر قدیمی مقایسه كنید . برای راهنمایی كلمه Top در بالا و یا جلو FRONT مشخص كرده اند .

2- سر سیلندر به صورت عمودی پایین آورید تا دقیقاً روی واشر سر سیلندر قرار گیرد و به ترتیبی كه در كتابچه اتومبیل ذكر شده پیچهای سر سیلندر را سفت نمائید . برای سفت كردن نهایی از تورك متر استفاد می شود .

سرویس و نگهداری كاربراتور

كاربراتور دستگاهی است كه سوخت را با هوا مخلوط نموده و آن را به صورت گاز یا بخار برای سوختن در سیلندر آماده می سازد . این گاز پس از سوختن منبسط شده و در نتیجه به پیستونها قدرت می دهد . كاربراتور بایستی صحیح تنظیم شود و درست كار كند تا تعادل صحیحی بین كارآیی خوب و مصرف اقتصادی سوخت برقرار سازد .

بنزین كثیف – معمول ترین اشكالی كه در كاربراتور پیش می آید ، كثیفی بنزین است كه ذرات چرك و ناخالصی را در پیاله كاربراتور باقی گذاشته و نهایتاً سوراخ ژیگلورها را مسدود و در طرز كار كاربراتور اخلال بوجود می آورد . در صورتیكه باك بنزین تا انتها مصرف شد باشد برای كاربراتور مشكل ایجاد می شود .

هرگز برای تمیز كردن آن از سیم و سوزن استفاده نكنید .فقط با فشار هوا می توانید بدون گشاد كردن و یا تغییر شكل دادن سوراخ ظریف ژیگلور را تمیز كنید . زیرا این اشكال باعث به هم خوردن تنظیم عبور بنزین خواهد شد . شناور را بیرون كشیده و سوزن ژیگلور را بازدید نموده سوزن بایستی آزاد بوده و نچسبیده باشد .

شناور معیوب : وقتیكه شناور را بر می دارید آن را نزدیك گوش قرار داده و تكان دهید اگر صدای بنزین شنیده شد حتماً سوراخ و تنها راه علاج آن تعویض آن می باشد .

تعویض فیلتر كاغذی هوا :

1- موتور بایستی هوای صاف و فیلتر شده دریافت كند . بیشتر اتومبیلها برای هوا از فیلتر كاغذی استفاده می كنند . برای دسترسی به فیلتر هوا بایستی پیچ وسط درپوش فیلتر را باز كرده و درپوش را برداشت .

2- سپس می توان فیلتر هوا را بیرون آورده و بازدید نموده اگر خیلی كثیف شده باشد ، بایستی با فیلتر جدید از همان نوع تعویض گردد .

شستشوی فیلتر سیمی هوا :

نوعی دیگر از فیلتر بنام سیمی و یا توری معروف بوده و قابل شستشو نیز می باشد .

1- این فیلتر در محفظه ای مدور قرار گرفته و به دهانه كاربراتور وصل می باشد برای بیرون آوردن فیلتر پیچهای درپوش را باز كنید .

2- فیلتر سیمی را از داخل هواكش بیرون آورده و آنرا كاملاً با نیزین بشوئید تا تمامی چرك و گردو غبار شسته شود پس از از تمیز كردن آن را در روغن تازه داخل نموده و قبل از نصب فشار دهید تا روغن اضافی خارج شود .

سرویس كاربراتور :

1- در كاربراتور استرامبرگ (پیكان) : چهار پیچ نگه دارنده در پوش كاربراتور را باز كرده و در پوش اتاقك مكش نامیده می شود با دقت بردارید . بدین طریق به دیافراگم یا واشر لاستیكی دسترسی پیدا خواهید كرد .

2- پیستون و دیافراگم را بردارید توجه داشته باشید كه سوزن كاربراتور به سادگی می تواند صدمه ببیند دیافراگم یا واشر لاستیكی را از نظر فرسودگی و یا سوراخ بودن ، بازدید نموده و در صورت معیوب بودن تعویض نمائید .هنگام تعویض دقت شود كه برجستگی در شیار مربوطه قرار گیرد .

3- در كاربراتور استرامبرگ، در وضعیت برای تنظیم ساسات وجود دارد پیچ تنظیم را بوسیله پیچ گوشتی فاشر داده و در تابستان در جهت عقربه ساعت و در زمستان و در جهت عكس عقربه ساعت بچرخانید و سپس فشار را بردارید و اینكار را ادامه دهید تا كاربراتور تنظیم گردد .

برای تنظیم كاربراتور پیكان ، با استفاده از ابزار مخصوص ابتدا كاملاً به سمت چپ پیچانده تا بسته شود و سپس به اندازه 5/1 دور باز كرده (برای اتومبیل های نو) ودر صورت نیاز بیشتر تا صدای موتور تنظیم شود .

عیب یابی سیستم سوخت :

چگونه مطمئن شویم كه سوخت به كاربراتور می رسد ؟

1- اگر اتومبیل سفت استارت می خورد ممكن است اشكال در این باشد كه سوخت كافی به كاربراتور نمی رسد برای آزمایش این موضوع لوله ورودی سوخت به كاررباتور جدا سازید .

2- انتهای لوله باز شده را در داخل ظرفی تمیز قرار دهید . اگر پمپ سوخت از نوع برقی است سوئیچ را باز كنید (مدار برق روشن شود ) اگر پمپ سوخت از نوع مكانیكی است سوئیچ استارت اتوماتیك را فشار دهید و چگونگی خروج سوخت را مشاهده نمائید .

3- اگر سوخت از لوله خارج می شود اشكار در كارربراتور است اگر خارج نمی شود در پوش پمپ را محكم نموده و لوله ورودی پمپ را باز نمایئید .

4- انگشت نم دار خود را روی مدخل ورودی پمپ قرار داده و پمپ را روشن كنید اگر مكش بر روی انگشت دست احساس نشد یك تكه لوله به ورودی پمپ متصل نموده و بداخل آن بدمید تا والوهای مسدود شده داخل پمپ باز شود .

5- اگر مكش وجود داشت یك تكه شیلنگ به بلوله ورودی سوخت از باك بنزین وصل نموده و به داخل آن بدمید تا گرفتگی لوله باز شود . (در صورتیكه شیلنگه مناسب و در دسترس نبود می توانید از شیلنگ سر در زید رادیاتور استفاده كنید .)

6- هنگام سوار كردن پمپ مكانیكی حتماً یك عدد واشر تازه و از همان نوع و اندازه جهت پایه پمپ بكار ببرید دقت نمائید كه شیطانك پمپ درست جا افتاده و روی بادامك میل سوپاپ قرار گیرد .

عیب یابی سیستم جرقه

1- یكی از وایر شمع ها را بیرون كشیده و نزدیك نقطه ای مناسب از بدنه نظیر بدنه موتور نگه دارید و با سوئیچ موتور را بچرخانید اگر جرقه منظم بین وایر و بدنه ردو بدل شد ، نشانه این است كه سیستم جرقه اشكالی نداشته و خوب كار می كند .

2- اگر جرقه ای مشاهده نشد درب دلكو را برداشته و یك پیچ گوشتی را به بدنه موتور اتصال دهید و نزدیك ذغال دلكو مگه دارید . اگر در سر ذغال دلكو مشاهده شده نشانه این است كه چكش برق و یا درب دلكو اشكال دارد.

3- اگر همچنان جرقه ای مشاهده نشد موتور را با دست بچرخانید و عملاً مشاهده كنید كه آیا دهانه پلاتین باز و بسته می شود یا خیر ، موتور را در حالتی كه دهانه پلاتین باز است نگه دارید . سپس سیم یك چراغ آزمایش یا سیم فاز متر برق اتومبیل را به بدنه وصل نموده و نوك فاز متر را به قسمت متحرك پلاتین اتصال دهید اگر چراغ روشن شد پلاتین كثیف و یا معیوب است و بایستی تعمیر و یا تعویض گردد .

4- در صورتیكه چراغ فاز روشن نگردد به اشكال در مدار فشار ضعیف خواهد بود فاز متر اتومبیل را به ترمینال خروجی فشار ضعیف وصل نمائید .اگر چراغ فاز متر روشن شد ، بین ترمینال و پلاتین قطع برق وجود دارد .

سرویس و نگهداری باتری :

دو آزمایش اساسی برای باتری اتومبیل وجود دارد .آزمایش غلظت یا چگالی آب و اسید و آسایش ظرفیت باتری و اینكه پی ببریم كه قادر به تامین نیازهای برقی اتومبیل می باشد یا خیر .

1- بعد از اینكه مقداری آب و اسید بداخل اسید سنج كشیده درجه بندی روی شناور كه داخل سیلندر اسید سنج قرار دارد میزان شارژ باطری را مشخص می سازد این كار نباید بلافاصله پس از پر كردن باتری صورت پذیرد بلكه بایستی فرصت داده شدود تا آب و اسید عمل نماید .

2- شبكه های باتری را با آب مقطر پر نمائید به طوریكه صفحات باتری پوشیده و آب اسید اندكی بالای صفحات قرار گیرد . از لبریز شدن آب باتری جلوگیری نمائید .

3- قطب های باتری را تمیز نموده و لایه نازكی از گریس یا وازلین روی آن بمالید .

4- كابل اتصال بدنه را تمیر نموده و آزمایش نمائید كه محكم به بدنه و باتری بسته شده باشد .

شارژ باتری : قبل از اقدام به شارژ باتری ، شبكه های آن را با آب مقطر پر كنید ، شعله كبریت یا شعله بی حفاظ را نزدیك آن نسازید . زیرا گازهای متصاعد شده در طول شارژ كردن قابل اشتعال و خطرناك است . بهتر است شارژ باتری در فاضی بسته صورت نگرفته و جریان هوا وجود داشته باشد زیرا گازهای متصاعد شده علاوه بر اشتعال سریع ، مسموم كننده نیز هستند . قبل از جدا كردن باتری دستگاه شارژ را از برق جدا سازید .

نصب و تنظیم پلاتین دلگو

باز كردن پلایین :

پلاتین در دلكو شامل دو تكه فلزی است كه یكی ثابت است و دیگری بوسیله فنر نگهداری می شود به طوریكه با گردش میل دلكو و به كمك فیبر پلاتین و بادامك دلكو ، باز و بسته می گردد . قسمت متحرك پلاتین دارای عایق بوده و قسمت ثابت فنر نیز با یك ترمینال عایق دار كه در پوسته دلكو قرار دارد اتصال برقرار می سازد . این عایق بودن بدین معنی است كه قسمت متحرك پلاتین فقط از طریق دهانه پلاتین می تواند با بدنه اتصال برقرار نموده و مدار را تكمیل نماید تا احتراق صورت پذیرد اگر فنر به طریقی با بدنه اتصال یابد ، سیستم احتراق عمل نخواهد كرد .

تنظیم پلاتین :

در حالیكه موتور خاموش و درب دلكو و چكش برق را برداشته شده ، موتور را با دست به اهستگی بچرخانید تا نوك فیبر پلاتین بر روری یكی از برجستگیهای بادامك دلكو قرار گیرد (ترجیحاُ بادامك مربوط به سیلندر یك ) در این حالت دهانه پلاتین بایستی كاملاً باز باشد دهانه پلاتین را بوسیله تیغه فیلر و با ضخامت مربوط اندازه بگیرید . همیشه اولین سیلندر از سمت رادیاتور سیلندر شماره یك محسوب می شود.

برای تنظیم ، پیچ پایه پلاتین را شل نموده و تیغه فیلر را در داخل قرار دهید ، سپس به كمك یك پیچ گوشتی پایه پلاتین را حركت دهید تا دو تكه پلاتین هر یك با سطح تیغه قیلر تماس حاصل نماید . سپس پیچ را سفت نموده و مجدداً دهانه پلاتین را آزمایش كنید به طوریكه تیغه فیلر نه به سفتی و نه آزادانه از دهانه پلاتین عبور كند .

محور پلاتین را خیلی كم روغنكاری نموده ولی دقت شود كه روغن به دهانه پلاتین زده نشود لایه نازكی از گریس روی بادامك دلكو بمالید . چكش برق را سوار نموده و گیره های نگه دارنده درب دلكو را ببندید و موتور را روشن كنید و دور آن را آزمایش كنید .

شمع اتومبیل :

اكثر كارخانه های سازنده توصیه می كنند كه هر 15000 كیلومتر یكبار شمع باز شده و سرویس گردد و اما عاقلانه آن است هر 5000 كیلومتر شمعها را باز كرده و پس از تمیز كردن مجدداً نصب گردد .

شمع جدید و امروزی معمولاً یك تكه بوده و بد رفتاری و یا بی دقتی در موقع باز كردن یا تنظیم دهانه آن احتمال دارد به چینی (یا عایق سرامیك) صدمه وارد سازد .

برای باز كردن شمع فقط از آچار شمع استفاده كنید . قبل از باز كردن اطمینان حاصل كنید كه آچار كاملاً جا افتاده است . قبل از بستن كاملاً آن را تمیز كنید و دهانه شمع را با فیلر میزان كنید و دندانه های آن را مقداری روغنكاری كنید هرگز شمع را سفت نبندید . در موتورهایی كه از آلیاژ سبك مثل آلومینیوم ساخته شده اند سفت كردنن بیش از حد ممكن است به رزوه های بدنه صدمه وارد كرده و تعمیر و هزینه سنگین به بار اورد .

تمیز كردن شمع :

1- برای جلوگیری از ورود چرك و غیره به موتور كه می تواند موجب صدمه شود اطراف شمع را با یك برس نرم تمیز كنید .

2- با استفاده از آچار شمع كه كاملاً شمع را گرفته باشد آن را باز نمائید ‌،دقت كنید به عایق شمع صدمه ای وارد نشود .

3- شمع روغن زده یا چرب را با نفت سفید تمیز نموده و سپس توسط تعمیرگاه و با وسیله مخصوص تمیز گردد.

4- قبل از فیلر گیری شمع الكترود منفی را با وسیله مخصوص تمیز گردد .

5- بوسیله یك سوهان ریز نا صافی سطوح جرقه الكترودهای مثبت و منفی را تمیز كنید .

6- الكترود منفی را به آرامی برگردانید تا اینكه دهانه شمع به اندازه تیغه فیلر مورد نظر برسد .

تشخیص معایب شمع :

1- شمع سالم : دارای نوك عایق تمیز و برنگ قهوهای روشن بوده و روغن یا دوده نزده و الكترودها نیز خورده نشده اند .

2- شمع روغن زده : روغن زدن شمع می تواند نشانه فروسدودگی رینگ پیستون و یا كاسه نمد سوپاپ ها باشد ، از شمع گرمتر یعنی با ارزش حرارتی بیشتر استفاده كنید .

3- شمع دوده زده : علامت قوی بودن مخلوط بنزین و هوا (یعنی مقدار بنزین بیشترز از نسبت اختلاط )بوده و علت آن نامیزان بودن كاربراتور و یا استفاده از ساسات می باشد .

4- عایق خال زده : نشانه احتراق زودرس و یا ضعیف بودن مخلوط بنزین و هوا می باشد كه سبب داغ كردن شمع می گردد شمع را بررسی نمائید كه از نظر تحمل حرارت مناسب موتور مورد نظر باشد .

5- الكترود ذوب شده : داغ كردن مداوم موتور سبب ذوب شدن شدید الكترودها گردیده است و باید تعویض گردد .

6- لق زدن شمع : داغ كردن شدید موتور رزوه های شمع را صدمه زده است . رزوه های جای شمع در سر سیلندر را تمیز نموده و شمع جدید را نصب كنید .

شمع رسوب گرفته (درجه یك) : علت آن غفلت در سرویس به موقع شمع می باشد .

شمع رسوب گرفته (درجه 2) : رسوب پودر مانند سطح عایق و الكترودها را می پوشاند و با اینكه ضرورتی ندارد باید تمیز شده و از تجمع جلوگیری كرد .

شمع رسوب گرفته (درجه 3) : استفاده مداوم از شمع رسوب پودری بر روی آن نشسته باعث می شود كه بر اثر احتراق موتور به تدریج این رسوب ذوب شده و به صورت لعاب دهانه شمع را بپوشاند . غالباً چینی شمعی باعث خاموش شدن موتور می شود .

شمع رسوب گرفته (درجه 4) : این شمع مرحله وخیم از شرایط رسوب پودری و یا پوشش لعاب می باشد ، باید تعویض گردد .

شمع رسوب گرفته (درجه 5) : این آخرین مرحله و بدترین وضعیت یك شمع رسوب گرفته می باشد ، رسوب به صورت توده جداناپذیر و آمیخته درآمده است .

شمع خورده شده : اگر شمع ها حدود 15000 كیلومتر كاركرده باشند باید تعویض گردند در موارد دیگر هر یك از شمع ها كه چینی وضعی در می آید باید تعویض گردد .

سیستم خنك كاری (تعمیر و نگهداری )

سطح آب رادیاتور بایستی حداقل هفته ای یك بار بازدید شود و حداقل سالی دو بار رادیاتور بازدید شود . معمولاً آب رادیاتور از بالا به طرف پائین جریان دارد و در نتیجه ، رسوب و رم گرفتگی داخل لوله ها عمدتاً در یك جهت خواهد بود . از این رو برای تمیز كردن بهتر است كه در جهت عكس یعنی از لوله پایین و با فشار آب ، داحخل رادیاتور شستشو دهید . نگه داشتن ضد یخ در رادیاتور در تمام طول سال كاری مفید و مقرون به صرفه است زیرا ضد یخ حاوی موادی است كه از زنگ زدگی جلوگیری می نماید .

تعویض ترموستات : 1- ترموستات در داخل شیلنگ فوقانی رادیاتور و در محل اتصال شیلنگ به موتور قرار دارد و تا قبل از گرم شدن موتور بسته بوده و بر حسب نیاز موتور حركت آب را كند و یا مسدود می كند .

2- برای باز كردن ترموستات آب رالدیاتور را تخلیه نموده و محفظه ترموستات را باز نمائید . گاهی اوقات برای برداشتن ترموستات ممكن است مجبور شوید كه سر شیلنگ را كه به رادیاتور وصل است را نیز باز كنید .

3- ترموستات را بردارید و در داخل آب گرم آویزان كرده و گرم نمائید برای اطمینان از سالم بودن آن را توسط یك گرماسنج آزمایش كنید .

برای دریافت پروژه اینجا کلیک کنید